enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Çok Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Ucakbiletiburada
Ucakbiletiburada

İmamoğlu, TÜBİTAK’ı görmezden geldi, on binlerce insanın hayatı söz konusu!

İBB Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu Başkanı Kadem Ekşi, Haber7’ye yaptığı açıklamada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu afet yönetimi üzerinden topa tutarken TÜBİTAK’ın görmezden gelindiği çarpıcı süreci anlattı.

İmamoğlu, TÜBİTAK’ı görmezden geldi, on binlerce insanın hayatı söz konusu!
2 Mart 2023 15:01
0
A+
A-

 • HABER 7 – ÖZEL

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki bağımsız depremin akabinde Ekrem İmamoğlu, dört yıldır bahsettiği ‘Deprem Seferberlik Planı’nı önceki gün açıkladı.

Toplam bağımsız birim sayısının 7,1 milyon dolayında olduğu, dönüşmesi gereken 1,2 milyon yapının, acil dönüşmesi gereken 230 bin konutun bulunduğu İstanbul’da, 4 yıllık süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak firması KİPTAŞ, sadece 1.396 bağımsız birim yapabildi. 

İBB Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu Başkanı Kadem Ekşi, İmamoğlu’nun Deprem Seferberlik Planı toplantısında ‘Kuracağım‘ diye bahsettiği ‘Deprem Komisyonu’nun 3 yıl önce hayata geçirildiğini, ‘Erken Uyarı Acil Müdahale‘ sisteminin yıllardır aktif edilmediğini söyledi.

Haber 7’ye konuşan Kadem Ekşi, Kentsel dönüşüm bağlamında CHP’nin 4 yıllık İBB yönetimi sürecinde ‘sıfır’ çektiğini belirtti. Başkan Ekşi, Deprem Seferberlik Planı’nda konunun muhataplarından biri olmasına karşın kendisine ‘söz hakkı‘ tanınmadığını vurgularken, İBB’nin TÜBİTAK’ı görmezden geldiği sürece de değindi.

Ekşi, TÜBİTAK’ın İBB Meclisi’nde Beyoğlu büyüklüğündeki 8 kilometrekarelik alan için uyarı yapmasına karşın gözünü rant bürümüş yönetimin imar çalışmaları yönünde teklifte bulunduklarını aktardı. İşte, İBB Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu Başkanı Kadem Ekşi’nin Haber7‘ye yaptığı özel açıklamalar…

İNSANIN EN TEMEL HAKKINA SIRT DÖNÜLDÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti döneminde Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Esenyurt ilçelerinde TÜBİTAK’a çalışma yaptırdığını belirten Kadem Ekşi, olumsuz rapora karşın mevcut yönetimin bahsi geçen 8 kilometrekarelik bölgeyi imara açma çabalarına değindi:

TÜBİTAK, İBB MECLİSİ’NDE UYARIDA BULUNDU

TÜBİTAK yetkililerinin İBB Meclisi’nde sunum yaptıklarını belirten İBB Deprem ve Doğal Afet Komisyonu Başkanı Kadem Ekşi, bu toplantının akabinde ‘insanların yaşam hakkı kutsaldır’ sloganını benimsediklerini ve gelen onca imar teklifini reddettiklerini açıkladı:

MECLİS’TEKİ İRADE GÖRMEZDEN GELİNDİ, KONUNUN MUHATABINA SÖZ VERİLMEDİ

Devam eden bölümde Ekrem İmamoğlu’nun bir gün önce düzenlemiş olduğu ‘Deprem Seferberlik Planı’na değinen Kadem Ekşi, kendisine söz hakkı verilmeyişini, “Depremle ilgili düzenlenen bütün toplantılara katılıyorum. Ama söz hakkı tanınmadı maalesef. İstanbul’un en önemli meselesinde, belki de İBB tarihinde ilk kez tüm siyasi partilerin oy birliği ile seçilmiş komisyon başkanıyım, bu kayıtlarda açık zaten ama bize bir söz hakkı tanınmadı. Ötekileştirilmiş, ayrıştırılmış, İBB’nin meclis iradesini taşıyan komisyon başkanına bu gibi toplantılarda asla söz hakkı verilmemekte. Başkan, Bilim Kurulu kuracağını söylüyor. Bahsi geçen Bilim Kurulu’na konuk olarak katılıyoruz ama işin idari mekanizmasında da İBB Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu ne yazık ki yoktur… Dünkü toplantıda Belediye’nin bürokratları vardı…” diye yorumladı.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar’ın ve 3 yardımcısının katılımcı olduğu toplantıda konunun Meclis’teki muhatabı Ekşi’ye söz verilmemesi, kürsüde yer tanınmaması objektiflere yansımıştı.

İMAMOĞLU’NUN ASIL HEDEFİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altında üç yıl önce Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun başkanlığında Deprem Komisyonu kurulduğunu aktaran komisyon başkanı, İmamoğlu’nun asıl hedefini şu sözlerle anlattı:

Kanunun Belediyelere tanıdığı haklara değinen Ekşi, iyi bir organizasyonla Deprem Komisyonu’na dahi gerek kalmayacağını kaydetti:

“Orada kendine özerk bir alan oluşturup, topu Deprem Konseyi’ne atıp aradan sıyrılmaya çalışıyor ama böyle olmaz. Mevcut yasalar çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisi zaten var.

 • 6306 sayılı Afet Riskli Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun,

 • 5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 73’üncü maddesi,

 • 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeler Kanunu’nun 7-U ve 7-Z maddeleri

 • 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 39’uncu maddesi

Bu maddeler incelendiğinde Belediyelerin yetki ve sorumluluğunda olan, bütün İstanbul için söylüyorum, afet riski olan alanlara ve tüm yapılara müdahale edebileceklerini görüyoruz.”

POTANSİYEL VAR

Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu Başkanı, İBB’nin mevcut finansman hacmiyle dönüşümü gerçekleştirebileceğini, “320 milyarlık konsolide bütçen var, bu bütçeyle bunlara müdahalede bulunabilirsiniz… Bunu yapmalıydı, tabii finansman ve bütçe imkanlarını bahane ederek bunu ötelemeye çalıştı… Ama kentin imar rantını belediyeye aktarması noktasında bir çalışma içerisinde olsalar, müteahhit-kamu-gayrimenkul yatırım ortaklığı-imar hakkı transferi gibi mekanizmaları, depremle ilgili çözümlerde çok rahat hayata geçirebilirler. Ama maalesef bunlara odaklanılmadı” şeklindeki sözleriyle vurguladı.

“HAYATIMIZIN REKLAM KADAR ÖNEMİ YOK!”

Ekrem İmamoğlu yönetiminin reklama ayırdığı bütçeyle kentsel dönüşüme ayırdığı bütçenin eş düzeyde olduğunu aktaran politikacı, ‘Hayatımızın reklam kadar önemi yok’ diyerek AK Parti ve CHP dönemlerinde yapılan ıslahatları kıyasladı:

“Hayatımızın reklam kadar önemi yok. Öyle görünüyor. Yani sayılarla bakacak olalım buna, İstanbul’da deprem ve kentsel dönüşümü İBB, kendi bünyesindeki Emlak Denetim Daire Başkanlığınca yürütmekte…

 • Burada geçmiş 20 yıllık periyot içerisinde, AK Parti tarafından gecekondu dönüşüm alanlarında 17 bin konut üretmişiz. Sadece Mesken Gecekondu Müdürlüğü tarafından yapmışız bunu. Aynı daire başkanlığı tarafından 2019-2023 yılları arasında hiçbir konut üretilmemiş… Biz buna kızıyoruz zaten. Birimlerin içi boşaltıldı…

 • KİPTAŞ’a gelelim… 2019-2023 yılları arasında üretilen konut sayısı 1396 adet iken, geçen 20 yılda AK Parti döneminde 80 bin 189 bağımsız birim yapılmış… Yani bu ikisini topladığınızda, İBB’nin, kendi öz kaynaklarıyla geçmiş dönemde yaklaşık 100 bin konut üretebilecek bir irade sahibi olduğunu görüyoruz.

 • Bu adamlar yılda 5 bin ortalamayla, 20 yılda yaklaşık 100 bin konut yapmış ve vatandaşa teslim etmiş…

 • Biz de komisyon olarak diyoruz ki, ‘Siz dirençli İsta
  nbul diyeceksiniz ama 4 yılda 1396 konut yapacaksınız…’ AK Parti döneminde bir yılda üretilen konut ortalaması 5 bin iken mevcut İBB yönetiminde bu rakam 350! Ki konsolide bütçelerinin 320 milyar olduğunu hatırlatmak istiyorum.

 • Sadece bu kıyas bile AK Parti döneminden 15 kat geride olduklarını gösteriyor… Cumhuriyet Halk Partisi’nin hali bu… Halleri perişan… Buna gözlerimizi yumalım mı?

AK Parti döneminde kentsel dönüşüme ayrılan bütçe oranının CHP idaresinde 4 kat düştüğünü söyleyen Kadem Ekşi, eldeki 1,8 milyar TL’lik kaynağın dahi verimli kullanılamadığına değindi:

AK PARTİ’NİN AYAK İZLERİNDE, HEM DE 20 YIL GERİSİNDE

AK Parti’nin 20 yıllık süreç içerisinde İstanbul’a yönelik birden fazla bilimsel çalışma gerçekleştirdiğini hatırlatan komisyon başkanı, “Biz afetlerin azaltılması kapsamında İstanbul’da çok önemli çalışmaları 20 yıl içerisinde yapmışız. Bunlar arasında İstanbul’un kent jeolojisi var ki bunu 1999 depreminden önce yapmıştık. Daha da detaya inecek olursak İstanbul Deprem Master Planı Çalışması’nı, İstanbul Mikro Bölgeleme Çalışmaları’nı, Yer Bilgi Sistemi’ni, İstanbul Tsunami Tehlikesi Çalışması’nı, İstanbul Deprem Hasar Analizleri’ni, İstanbul Heyelan Tehlikesi Çalışması’nı, İstanbul Yapı Güçlendirme Çalışmaları’nı gerçekleştirmiştik. Bu kapsamda riskli yapıların varlığını üniversitelerimizle tespit edip, bunlara nokta müdahalelerde bulunmuştuk. Peki bu çalışmaları sadece İBB mi yaptı? Hayır…” dedi.

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI AMİRAL KAMARASINDA

İstanbul’un parçalara ayrıldığını, bazı bölgelerin ilçe belediyelerinden bazı bölgelerin İBB’den ve bazı yerlerin Bakanlıktan sorulduğunu anlatan Kadem Ekşi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kendi bölgelerindeki çalışmalarına değindi:

“SIFIR ÇEKTİLER”

Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendi sorumluluğundaki 9 bölgede bir çivi dahi çakamadığı Ekşi’nin Haber 7’ye yaptığı açıklamalarla yeniden gündeme geldi:

“İstanbul’da riskli olduğu tespit edilen 68 bölge var. 116 bin bağımsız birim içeren bu 68 bölgede ilçelerin sorumluluğunda olan 46 bölge var, buralarda 91 bin 330 bağımsız birimin yenilenmesi gerekiyor. Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Tuzla, bu çalışmalara başladılar ve hızla güvenli yaşam alanları için çalışıyorlar. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın bir az önce söylediğim kendi sorumluluklarındaki 13 bölgede önemli bir konut varlığını toparladıklarını görüyoruz. Peki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendi sorumluluğundaki 9 bölgede ne yaptığını biliyor muyuz? Beşiktaş, Beykoz, Büyükçekmece, Kağıthane ve Sarıyer gibi ilçelerden oluşma 9 bölge var… Bölgede 300 bin bağımsız birim olduğu düşünülüyor. Peki İBB, bu birimler için dört yılda ne yaptı? Hiçbir çalışma yapmadılar! 4 yılda sıfır çektiler! Biz bunları söylüyoruz… Bunları söylerken de üzülüyoruz tabi… Bu bağımsız birimlerin direncini yükseltin diyoruz…”

“YAKACAK MISINIZ İSTANBUL’U?’

İBB Başkanı’nın İstanbul Deprem Seferberlik Planı toplantısı çerçevesinde bahsettiği ‘Erken Uyarı Acil Müdahale Sistemi’nin zaten hazırda beklediğini söyleyen Kadem Ekşi, sistemin neden aktif hale getirilmediğine yönelik eleştiride bulundu:

“İSKİ’YE TEK BİR ‘KÖR KURUŞ’ YOK”

İSKİ himayesindeki barajların 50-60 yıllık olduğunu ve yapıların güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen komisyon başkanı, İBB’nin İSKİ’ye ‘tek bir kör kuruş’ vermediğini anlattı:

YENİLENEN ŞEHİR, YENİ İSTANBUL!

Haber 7’ye yaptığı özel açıklamanın son bölümünde şehrin kuzey ilçelerine taşınma ihtimalini yorumlayan İBB Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu Başkanı Kadem Ekşi, sözlerini şöyle noktaladı:

KAYNAK: HABER7

Haber7

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.